Blog

 Skolyoz  ve Kifoz

Skolyoz ve Kifoz

SKOLYOZ NEDİR?

Skolyoz; halk arasında omurga eğriliği olarak da bilinen, hastalıktan öte önemli bir bulgudur. Genellikle büyüme çağında tanısı konulan bu rahatsızlığın pek çok nedeni olabilir. Omurların sağa, sola eğrilmesi ve kendi etrafında dönmesi ile gelişen skolyoz; küçük yaşlarda başlar ve eğer tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir. Toplumda görülme oranı %0,2 ile %6 arasında değişen skolyoz; doğumsal gelişim bozuklukları gibi nedenlere bağlı gelişebildiği gibi vakaların %80’inin nedeni bilinmemektedir. Nadiren kendiliğinden gerileyebilen bu omurga hastalığının tedavisi için omurga eğriliğinin ilerleme riski dikkate alınır. Bu anlamda tedavi için tercih edilen yöntemler arasında; izleme ve sürekli takip, korse uygulamaları, egzersiz ve skolyoz ameliyatı yer almaktadır.

SKOLYOZ BELİRTİLERİ
  • Gözle görülür şekilde kavisli(eğri) bir omurga
  • Omurganın yan ve öne doğru eğriliği.
  • Bir omuzun (sağ-sol) öne ilerlemesi (Düzensiz omuzlar)
  • 1 omuz veya kalçanın dışarı çıkması, simetrik durmaması
  • 1 tarafa doğru çıkıntı yapan kaburgalar
  • Birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğri varlığı
  • Sırt ve/veya bel ağrısı
  • Nefes darlığı, yorgunluk.

KİFOZ NEDİR?

Halk arasında kamburluk olarak bilinen kifoz, omurganın dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu alması durumudur. Kifoz terimi genel bir tanım olup, ilk olarak sırt kamburluğunu akla getirse de, bel ve boyun bölgelerinde de görülebilir. Kifoz olan kişilerde omuzlarda çökme, yuvarlak bir görünüm ve boynun öne doğru eğilmesi gibi duruş bozuklukları ile sırt ağrıları, kaslarda yorgunluk hissi, omurgada aşırı duyarlılık şikayetleri görülebilir.

Kifotik kişiler çalışma ortamlarını mutlaka ergonomik kurallara göre düzenlemeli, oturma ve yatma alışkanlıklarına özen göstermelidir. 20 ile 55 derece arasındaki kifotik açı normal kabul edilir iken sırt bölgesindeki eğrilik eğer 40 derecenin üzerindeyse kişi egzersiz yapmalıdır. 55-70 derece arasındaki eğriliklerde kişiye özel fizik tedavi uygulanmalıdır. Eğrilik 70 derecenin üzerinde ve takip sürecinde eğrilikte ilerleme devam ediyor ise cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır.