Tıbbi Kadromuz

Ana Sayfa / Tıbbi Kadromuz

Op. Dr. Burhan YILDIRIM
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Özel Medicabil Yıldırım Cerrahi Tıp Merkezi

Eğitim

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

İzmir Tepecik SSK Hastanesi İhtisas

 

İş Deneyimi

2018- Özel Medicabil Yıldırım Cerrahi Tıp Merkezi

Temmuz-Aralık 2017  Osmangazi Özel Aritmi Hastanesi

2013-2017 Çanakkale Biga Özel Can Hastanesi

2011-2013 Beylikdüzü ve Büyükçekmece Kolan Hospital

2008-2011 Çanakkale Biga Özel Can Hastanesi

2006-2008 Tokat ve Ordu Medical Park Hastanesi

2004-2006 İstanbul Balat Halk Hastanesi

1995-2004 Çanakkale SSK Hastanesi

1984-1995 Kütahya Tavşanlı SSK Hastanesi

 

Mesleki Üyelikler

Bursa Tabip Odası

Hamilelik ve Kış

Anne adayları, içinde bulunduğumuz soğuk kış mevsimi aylarında, karşılaşacakları soğuk algınlığı ve grip salgınları nedeniyle daha dikkatli olmalıdırlar.Kış mevsiminin, vitamin ve mineral kaynağı olan sebze ve meyvelerin çeşitliliği açısından zengin bir süreç olması, sağlıklı bir gebelik için şanstır.

 

Kış Aylarında Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  1. Kış mevsiminde naylon ve sentetik kumaşlardan oluşan giysiler zararlıdır. Gebeler genellikle pamuklu ve yünlü kıyafetleri tercih etmelidirler.
  2. Kış aylarında yağlı ve fast-food tarzı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu durum bebeğin sağlığına zarar verdiği gibi aşırı kilo almaya da neden olur.
  3. Soğuk havayla birlikte tembelleşen bedeninizi, meditasyon, pilates ve açık havada yürüyüş yaparak aktif hale getirebilirsiniz.
  4. Kış mevsiminde gebeler, depresyona daha fazla yatkındır. Bu nedenle, temiz havada yürüyüş, seyahat, aile ve arkadaş ziyaretleri depresyona girmeyi engeller.
  5. Yaşanılan ortamı sık sık havalandırmak, gebelerin daha fazla temiz hava solumasını sağlar.
  6. Hamileler ayaklarını soğuktan koruyacak, duruşu destekleyecek, tabanı rahat ve kaymayan bir ayakkabı kullanmaya dikkat etmelidirler.
  7. Cilt kuruluğu ve ciltte oluşan çatlaklar, hamilelikte enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle el ve yüz yıkanırken soğuk su yerine ılık su ile yıkanmalı ve nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
  8. Burun akıntısı olan gebeler, boğaz ve akciğer enfeksiyonuna daha fazla yatkındır. Tuzlu su (okyanus suyu gibi) bazlı spreylerin kullanılmasında sakınca yoktur.
  9. Grip sezonunda 14. haftadan daha ileri olan anne adayları aşılanmalıdır. Gribe yakalanılırsa, yatak istirahati ve bol sıvı tüketimi yapılmalıdır.
  10. Yüksek ateş, boğazda ağrı, eklem ağrısı, geçmeyen öksürük durumlarında mutlaka doktora danışılmalıdır.