Check-Up

Check-up hiçbir rahatsızlık belirtisi göstermeyen fakat ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanarak önleyici tedbirlerin alınması için yapılan genel ve kapsamlı sağlık taramasıdır. Özellikle ölüm riski yüksek hastalıkların erken teşhis edilerek tedavi edilmesinde önemli bir rol oynar.

Check-Up Hayat Kurtarır

Hastanemizin check-up programı sağlık durumunuz hakkında yeterli bilgi veren ve dahiliye uzmanının kontrolünde yapılan bir programdır. Yapmış olduğumuz check-up’lar neticesinde hastanemizde birçok hastaya erken teşhis konarak tedavileri başarıyla gerçekleştirilerek normal hayatlarına dönmeleri sağlanmıştır.

Check-Up İle Amaçlanan Nedir?

Bireylerin yaşam kalitelerini etkileyebilecek koroner arter hastalığı, kanser, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi risk gurubunda bulunan hastalıkların yanı sıra diğer rahatsızlık türlerini erken dönemde belirleyerek gerekli tedbir ve tedavi yöntemlerini uygulamaktır.

Check Up Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Check up yaptırmak isteyen kişinin öncelikle en yakın sağlık kuruluşundan randevu alması gerekir. Kişinin temel sağlık kontrolünden sorumlu olan hekim, hastanın kapsamlı olarak anamnezini alır. Böylece check up'ın türü ve kapsamı belirlenir. Check up'ın yapılacağı günden önce kişinin kullandığı ilaçların kesilmesi önerilebilir. 

Randevu tarihinin oluşturulmasının ardından check up'ın yapılacağı gün kişinin hastaneye aç karnına gelmesi istenir. 8 ila 10 saatlik açlık, yapılan laboratuvar testlerinin doğru sonuçlar vermesi için önemlidir. 

Su tüketilmesinde ise herhangi bir sakınca yoktur. Sıklıkla sorulan "Check up öncesinde su içilir mi?" sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. Check up işlemi sırasında zaman kaybetmemek için hastaneye aç karnına gelinmesi son derece önemlidir. Sigara, kafein içeren içecekler ve gıdalar tüketilmemelidir. Sakız ya da şeker gibi ürünler kullanılmamalıdır. 

Randevu gününden önce kişinin akşam yemeğinde hafif beslenmesi ve alkol almaması gerekir. Kişiye özel olarak oluşturulan check up uygulaması kapsamında batın ultrasonu varsa kişinin idrara sıkışık olarak hastaneye gelmesi beklenir. 

Kişi, sağlık kuruluşuna geldiğinde, öncelikle kişinin kanı ve idrarı alınır ardından ilgili hekime yönlendirilir. Bölüm hekimlerinin talepleri doğrultusunda gerekli durumlarda pek çok test, kapsamlı olarak yapılabilir. Eğer kişinin mesanesi dolu değilse bolca su içmesi sağlanır. 

Kişinin check up programında eforlu EKG bulunuyorsa, yedek iç çamaşırı, havlu, spor kıyafet ve spor ayakkabı getirmesi, kişinin rahat etmesini sağlar. Mamografi tetkiki bulunan hastaların ise duş alması önerilir. Duştan sonra krem, parfüm ya da terlemeyi önleyici ürünlerin kullanılmaması gerekir. Varsa önceki check up sonuçları ya da diğer rahatsızlıklara ait belgelerin kişinin yanında bulunması önerilebilir. Kişinin gebe olması ya da gebelik şüphesi bulunması durumunda ise mutlaka check up öncesinde hekime bilgi verilmelidir.

Check Up Sırasında Nelere Bakılır?

Check up sırasında kişinin genel sağlık durumunun belirlenmesi için tansiyonu, ateşi, kalp ve solunum hızı ölçülür. Ardından kan ve idrar örneği verilmesi istenir. Daha sonra kardiyoloji, göğüs hastalıkları, dahiliye nöroloji, kulak burun boğaz, kadın doğum, üroloji gibi pek çok branş hekimiyle görüşme sağlanır. Her branşın hekimi, gerekli durumlarda ek tetkikler yapılmasını isteyebilir ya da bir önceki hekimin istediği tahlilleri ekrandan kontrol ederek kişinin durumunu değerlendirir. 

Check up, kişiye özel olarak hazırlanan sağlık taraması programı olduğundan kişinin görünmesi gereken branş ve hekim sayısı farklılık gösterebilir. Bu durum kişiden istenen tahlil türlerinin de farklılaşmasına neden olabilir.

Check-up ile ilgili merak ettiğiniz konuları Medicabil Sağlık Grubu'nun uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için  444 8 112 numaralı telefonu arayabilirsiniz.