Tıbbi Kadromuz

Ana Sayfa / Tıbbi Kadromuz

Op. Dr. Beril ŞENKUTLU KUYUCU
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Özel Medicabil Hastanesi

Eğitim

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi 

İş Deneyimi

2020 - Özel Medicabil Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum

Orhaneli Devlet Hastanesi

Artvin Devlet Hastanesi

Mudanya Şaziye Rüştü Devlet Hastanesi

  

Mesleki Üyelikler

Bursa Tabip Odası

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Reanimasyon Derneği

 

Özel Eğitim ve Sertifikalar

Obstetrik Ultrasonografi Kursu

Jinokolojik Endoskopi

Neonatal Resusitasyon Kursu

Acil Obstetrik Bakım Kursu

Cinsel Terapi Eğitimi

Hamilelik ve Kış

Anne adayları, içinde bulunduğumuz soğuk kış mevsimi aylarında, karşılaşacakları soğuk algınlığı ve grip salgınları nedeniyle daha dikkatli olmalıdırlar.Kış mevsiminin, vitamin ve mineral kaynağı olan sebze ve meyvelerin çeşitliliği açısından zengin bir süreç olması, sağlıklı bir gebelik için şanstır.

 

Kış Aylarında Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  1. Kış mevsiminde naylon ve sentetik kumaşlardan oluşan giysiler zararlıdır. Gebeler genellikle pamuklu ve yünlü kıyafetleri tercih etmelidirler.
  2. Kış aylarında yağlı ve fast-food tarzı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu durum bebeğin sağlığına zarar verdiği gibi aşırı kilo almaya da neden olur.
  3. Soğuk havayla birlikte tembelleşen bedeninizi, meditasyon, pilates ve açık havada yürüyüş yaparak aktif hale getirebilirsiniz.
  4. Kış mevsiminde gebeler, depresyona daha fazla yatkındır. Bu nedenle, temiz havada yürüyüş, seyahat, aile ve arkadaş ziyaretleri depresyona girmeyi engeller.
  5. Yaşanılan ortamı sık sık havalandırmak, gebelerin daha fazla temiz hava solumasını sağlar.
  6. Hamileler ayaklarını soğuktan koruyacak, duruşu destekleyecek, tabanı rahat ve kaymayan bir ayakkabı kullanmaya dikkat etmelidirler.
  7. Cilt kuruluğu ve ciltte oluşan çatlaklar, hamilelikte enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle el ve yüz yıkanırken soğuk su yerine ılık su ile yıkanmalı ve nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
  8. Burun akıntısı olan gebeler, boğaz ve akciğer enfeksiyonuna daha fazla yatkındır. Tuzlu su (okyanus suyu gibi) bazlı spreylerin kullanılmasında sakınca yoktur.
  9. Grip sezonunda 14. haftadan daha ileri olan anne adayları aşılanmalıdır. Gribe yakalanılırsa, yatak istirahati ve bol sıvı tüketimi yapılmalıdır.
  10. Yüksek ateş, boğazda ağrı, eklem ağrısı, geçmeyen öksürük durumlarında mutlaka doktora danışılmalıdır.