Tıbbi Kadromuz

Ana Sayfa / Tıbbi Kadromuz

Op. Dr. Seda EYMEN BOLAT
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Özel Medicabil Yıldırım Hastanesi

Eğitim

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi

 

İş Deneyimi

2019 - Özel Medicabil Yıldırım Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum

2018 - 2019 Özel Meditercan Tıp Merkezi

2017-2018 Özel Ceylan Hastanesi

2014 - 2017 Isparta Yalvaç Devlet Hastanesi

2010 - 2014 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum

2009 – 2010 Bakırköy Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi

  

Mesleki Üyelikler

Bursa Tabip Odası

Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği

 

Hamilelik ve Kış

Anne adayları, içinde bulunduğumuz soğuk kış mevsimi aylarında, karşılaşacakları soğuk algınlığı ve grip salgınları nedeniyle daha dikkatli olmalıdırlar.Kış mevsiminin, vitamin ve mineral kaynağı olan sebze ve meyvelerin çeşitliliği açısından zengin bir süreç olması, sağlıklı bir gebelik için şanstır.

 

Kış Aylarında Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  1. Kış mevsiminde naylon ve sentetik kumaşlardan oluşan giysiler zararlıdır. Gebeler genellikle pamuklu ve yünlü kıyafetleri tercih etmelidirler.
  2. Kış aylarında yağlı ve fast-food tarzı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu durum bebeğin sağlığına zarar verdiği gibi aşırı kilo almaya da neden olur.
  3. Soğuk havayla birlikte tembelleşen bedeninizi, meditasyon, pilates ve açık havada yürüyüş yaparak aktif hale getirebilirsiniz.
  4. Kış mevsiminde gebeler, depresyona daha fazla yatkındır. Bu nedenle, temiz havada yürüyüş, seyahat, aile ve arkadaş ziyaretleri depresyona girmeyi engeller.
  5. Yaşanılan ortamı sık sık havalandırmak, gebelerin daha fazla temiz hava solumasını sağlar.
  6. Hamileler ayaklarını soğuktan koruyacak, duruşu destekleyecek, tabanı rahat ve kaymayan bir ayakkabı kullanmaya dikkat etmelidirler.
  7. Cilt kuruluğu ve ciltte oluşan çatlaklar, hamilelikte enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle el ve yüz yıkanırken soğuk su yerine ılık su ile yıkanmalı ve nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
  8. Burun akıntısı olan gebeler, boğaz ve akciğer enfeksiyonuna daha fazla yatkındır. Tuzlu su (okyanus suyu gibi) bazlı spreylerin kullanılmasında sakınca yoktur.
  9. Grip sezonunda 14. haftadan daha ileri olan anne adayları aşılanmalıdır. Gribe yakalanılırsa, yatak istirahati ve bol sıvı tüketimi yapılmalıdır.
  10. Yüksek ateş, boğazda ağrı, eklem ağrısı, geçmeyen öksürük durumlarında mutlaka doktora danışılmalıdır.