Blog
 Omuz Artroskopisi (Kapalı Omuz Ameliyatı)

Omuz Artroskopisi (Kapalı Omuz Ameliyatı)

  Artroskopik tedavi, büyük eklem tedavisinde kullanılan, kamera yardımıyla yapılan kapalı bir ameliyat yöntemidir.   

-      
Omuzda tendon yırtıkları\sıkışması,
-      Devamlı omuz çıkıkları,
-      Biseps (pazı kası) tendon sorunları artroskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir.  
-      Kalsifik tendinit (omuz tendon kireçlenmesi)          

  Bu yöntem dokuya saygılı bir yöntem olduğu için hastanın ameliyat sonrası dönemde ağrıları daha az olmakta, fizik tedavi hareketlerini daha kolay gerçekleştirmekte, dolayısıyla günlük yaşantıya dönüş daha hızlı olmaktadır.
             

  Bu rahatsızlıklardan, günlük yaşantıda en çok omuz sıkışması rahatsızlığıyla karşılaşmaktayız. Omuz sıkışma rahatsızlığı omuz bölgesindeki iki kemik arasından geçen kas tendon yapılarının basıya uğraması ve şişmesi ile ortaya çıkan sorundur. Ağrı ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösteren bu sorunun ileri aşamalarında tendon yırtıkları görülmektedir. Hastalığın ilk tedavisinde kullanılan  fizik tedavi, ilaç gibi yöntemler başarılı olmadığı takdirde artroskopik olarak iki kemik arasındaki mesafe açılabilmektedir. Ayrıca bu sıkışmaya bağlı olarak, travmatik olarak ya da aşınmaya bağlı olarak ortaya çıkan tendon yırtıkları da artroskopik olarak tedavi edilebilmekteyiz.
             

  Yine artroskopik olarak tedavi ettiğimiz diğer bir sorun rekürren (devamlı) omuz çıkığıdır. Yani bir omuzun bir kere çıktıktan sonra, ileriki yaşamda en basit hareketlerle tekrar çıkmasıdır. Bu sorunda omuz topuzunun oturduğu yuvayı döşeyen labrum denilen yapı yırtılmaktadır. İşte bu yapıda artroskopik olarak kolayca tedavi etmekteyiz.
               

  Yöntemin kullanıldığı diğer sorun kalsifik tendinittir. Bu rahatsızlık omuzun hareketini sağlayan tendonlarda kalsifikasyon birikmesidir. Şeker hastalarında daha çok görülen bu sorunun ilk tedavisi cerrahi dışı tedavidir. Ancak cerrahi dışı tedavilerle olumlu sonuç alamayan hastalarda uygulanacak en iyi yöntem artroskopik yöntemdir.
             

  Biseps (pazı kası) problemleri özellikle sporcularda sık karşılaştığmız bir sorundur ki bu sorunu yine artroskopik yöntemle rahatça tedavi etmekteyiz.
_ahmet_murat__aksakal
Ortopedia dhe Traumatologjia